Higiena i profilaktyka
Współczesna stomatologia to przede wszystkim profilaktyka, a nie leczenie. Profilaktyka stomatologiczna ma na celu zapobieganie rozwojowi chorób zębów i przyzębia. Jej zadaniem jest walka z płytką nazębną, główną przyczyną próchnicy i chorób przyzębia. Nasze higienistki uczą krok po kroku jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej poprzez właściwą technikę szczotkowania zębów. Pomagają dobrać rodzaj szczoteczki i pasty do zębów oraz inne akcesoria używane do higieny jamy ustnej.
W ramach zabiegów profilaktycznych oferujemy:
- profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego, czyli skaling wraz z polerowaniem zębów oraz nałożeniem preparatu do remineralizacji szkliwa
- piaskowanie, czyli usuwanie osadu wraz z przebarwieniami po kawie, herbacie czy czerwonym winie
- lakierowanie zębów preparatami z fluorem
- lakowanie bruzd w zębach stałych
Pytania i odpowiedzi
Jak często i po co wymieniać szczoteczkę?
Bardzo ważnym elementem w dbaniu o zdrowe zęby jest regularna wymiana szczoteczki do zębów. Najlepiej robić to co 2-3 miesiące. Ważna jest również wymiana szczoteczki po przebyciu chorób górnych dróg oddechowych. Ma to na celu eliminację źródła patogenów, które osadzają się na włosiu szczoteczki.
Jaka jest różnica między lakierowaniem a lakowaniem i czy te zabiegi też dotyczą dorosłych?
Lakowanie zębów ma na celu zabezpieczenie przed próchnicą nowo wyrżniętych zębów.
Jest to zabieg profilaktyczny zalecany u dzieci od około 6 roku życia.
Lakierowanie to pokrywanie zębów preparatem z fluorem. Zalecane jest nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Zabieg ten zapobiega próchnicy i nadwrażliwości zębów. Należy go przeprowadzać w odstępach półrocznych po skalingu i piaskowaniu zębów.
Jak często szczotkować zęby?
Wymagane minimum to dwa razy dziennie, jednak zaleca się mycie zębów po każdym posiłku, a zwłaszcza po zjedzeniu słodyczy. Oprócz szczotkowania nie należy zapominać o używaniu nici dentystycznych i szczoteczek międzyzębowych. U niektórych pacjentów zalecane jest również stosowanie irygatora.