Implanty

Implant zębowy jest tytanową ‘śrubą’ wkręcana w miejsce utraconego korzenia zębowego. Do takiego implantu mocowana jest korona, która wraz z nim stanowi pełną odbudowę zęba. Warunkiem podjęcia takiego leczenia jest posiadanie zdrowych dziąseł i przyzębia oraz wystarczającej ilości tkanki kostnej w miejscu planowanym na implant. Jeżeli ten ostatni warunek nie jest spełniony, to konieczne jest odbudowanie kości przed wszczepieniem implantu.

Implanty to obecnie najskuteczniejsza metoda uzupełniania braków zębowych. Ich zastosowanie przynosi szereg korzyści: przywrócenie naturalnej funkcjonalności uzębienia, rozwiązanie problemu z poprawną wymową, poprawę wizerunku, poprawę zdrowia, stąd często określa się je mianem ‘trzecich zębów’.

    Pytania i odpowiedzi

    Czy są przeciwwskazania do wszczepienia implantów?

    Nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu implantacji; istnieje jednak kilka sytuacji, które wymagają podjęcia dodatkowych działań przed przeprowadzeniem leczenia. Na czas regeneracji po zabiegu warto m.in. porzucić palenie papierosów, ponieważ nałóg ten może negatywnie wpłynąć na przyjęcie się implantów. Dodatkowo u osób cierpiących na przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca, choroby stawów czy układu krążenia, konieczne będzie skontaktowanie się z lekarzem prowadzącym przed wykonaniem zabiegu. Jeśli jednak choroba jest pod stałą kontrolą specjalisty, nie powinna być przeszkodą do podjęcia leczenia implantologicznego.

    Czy implanty można wszczepiać w każdym wieku?

    Generalnie nie ma przeciwwskazań do założenia implantów ze względu na wiek. Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić przed podjęciem leczenia jest posiadanie w pełni ukształtowanego układu kostnego.